O mnie i o tej stronie

Powyżej znajduje się reklama, nie będąca częścią mojej strony


O zbiorach -
Strona prezentuje zbiory PTP Muzeum Energetyki i moje własne. Eksponatów Muzem Energetyki nie można kupić lub zamienić. Z moimi zbiorami nie rozstanę się na pewno, ale zawsze mogę się zamienić na ciekawy artefakt.

O stronie -
Uwaga ! Strona jest stale zmieniana i linki do jej elementów mogą stracić aktualność. Znacznie bezpieczniejsze jest przechowywanie linków do głównych tematów.
Na samym dole strony znajduje się lista tagów przypisanych do niej (w tym przypadku jest to tag - "opis"). Wyszukując tematy według tagów można poruszać się po stronie we wszystkich kierunkach, z pominięciem menu.
Fragmenty tekstu, zakolorowane na niebiesko, stanowią linki.
W razie zauważenia błędów na stronie, proszę o kontakt z uwagami i sugestią zmian.

Krótka statystyka na koniec 2018 roku:
Od 2013 roku opublikowałem ponad 200 wątków i ponad 2000 zdjęć.
Umieściłem ponad 400 000 znaków (wliczając spacje - spacja to też znak).

O Muzeum Energetyki -
Strona prezentuje głównie zbiory →→PTP Muzeum Energetyki.
Wirtualną podróż do wnętrz Muzeum można odbyć tutaj:
→→Polecam spokojne spojrzenie na Muzeum
→→Polecam niespokojne spojrzenie na Muzeum

O zdjęciach i technice wykonywania -
Większość zdjęć została wykonana przeze mnie w warunkach amatorskich a czasami w warunkach trudnych oraz w pośpiechu.
Na zdjęciach wykonanych na pomarańczowym tle z kratkami, kratki mają wymiar 2x2mmm. Kratki z podziałką milimetrową nie sprawdziły się z powodu dużego zagęszczenia. Papier dwumilimetrowy wyprodukowałem sobie samodzielnie.
Zdjęcia wykonane z w dużym powiększeniu mają małą głębię ostrości. Jest to zjawisko z którym walczę na różne sposoby. Jednym ze sposobów, jest duża przesłona, statyw, długi czas naświetlania, zdalne wyzwolenie zdjęcia i silne oświetlenie. Jeżeli nie mogę posłużyć się zdalnym wyzwoleniem zdjęcia, to stosuję zdjęcia z samowyzwalaczem - każde dotknięcie aparatu w czasie wykonywania zdjęć z dłuższymi czasami pogarsza jakość. Nie ma całkowicie sztywnego mocowania aparatu.
Oczywiście wykonywanie i edycja takich zdjęć zabierają dużo czasu.

UWAGA! Kolor widoczny na zdjęciach, może nieznacznie różnić się od rzeczywistego. Jest to uzależnione od indywidualnych ustawień monitora, od ustawień aparatów fotograficznych, których używam i od oświetlenia zastosowanego do zdjęcia.

Aparatów fotograficznych używam różnych, w zależności od potrzeb.
Zdjęcia z bliska robię aparatem umieszczonym na statywie stołowym i wyzwalanym zdalnie ( po kabelku). Aparat jest zasilany z zasilacza i z tego samego zasilacza zasilam oświetlenie. W przypadku, gdy potrzebuję większego powiększenia stosuję do aparatu dodatkowy obiektyw nakręcony pierścieniem odwrotnego mocowania (obiektyw ze starego aparatu kliszowego działa wtedy jak dodatkowa soczewka makro).

Do najmniejszych obiektów stosuję prosty mikroskop cyfrowy połączony kabelkiem USB z komputerem. Maksymalna rozdzielczość ekranowa wynosi ok. 704 pix/mm. Matryca mikroskopu daje obraz 1600pix w poziomie (obraz 1600x1200). Wynika z tego, że pole widzenia w maksymalnym powiększeniu wynosi 2,27 x 1,7mm. Niestety obraz 1600x1200 jest bardzo kiepskiej jakości. Obraz trzeba podkręcić - kosztem rozdzielczości. Efektywna rozdzielczość obrazu po korekcjach wynosi maksymalnie ok 1200x900pix. Bywa też niższa.
Ważne
*Drgania rozmywają obraz - wyzwalanie zdjęcia lepiej robić myszą, niż przyciskiem na kablu. Drgania ze stacjonarnego komputera wpływają na obraz.
*Mocowanie kamerki musi być sztywne, mikroskop musi stać na stabilnym podłożu (np blat stołu).
*Oświetlenie trzeba dobierać eksperymentalnie. Czasem trzeba wyłaczyć zupełnie diody LED przy obiektywie. Watro mieć stojącą latarkę LED i drugą do ręki.
*Koniecznie trzeba mieć stolik krzyżowy XYZ. Głębia ostrości mikroskopów jest tragicznie mała. Do ustawienia ostrości musi być precyzyjnie ustawiaona odległość od obiektywu. Firmowy stojak ma za duże luzy…

Nie podam w tym miejscu typów aparatów ani mikroskopu. Być może zamieszczę zdjęcia mojego wyposażenia, w przypadku większego zainteresowania moich Gości.

O mie -
Napiszę o sobie, gdy uporam się z głównymi problemami tej strony i będę miał się czym wykazać.
Można się ze mną kontaktować przez zakładkę Kontakt
T


Poniżej znajduje się reklama, nie będąca częścią mojej strony

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License