Dioda krzemowa wyprodukowana w instytucie
top_wiki_b.jpg

W trakcie badań nad przyrządami półprzewodnikowymi, instytuty produkowały niewielkie ilości świeżo opracowanych modeli. Reperowała się w ten sposób kasa instytutu i uzyskiwano doświadczenia we wdrożeniu seryjnej produkcji poza instytutem.

dioda_5a_12.jpg

Do takich, rzadkich egzemplarzy należy dioda krzemowa pomalowana na kultowy kolor pierwszych polskich półprzewodników.
Na zdjęciach wykonanych na pomarańczowym tle z kratkami, kratki mają wymiar 2x2mmm. Średnica podstawy =10mm; średnica części walcowej =7,7mm. Długość obudowy =12,7mm, całkowita =29mm. Śruba wielkości M3.
Dioda nie posiada żadnych śladów oznakowania.

Strzałka "a" wskazuje miejsce, gdzie spod farby zielonej, wychodzi podkład z szarej farby. Podkład znajduje się tylko na wyprowadzeniu izolatora przepustowego (przepust jest zamalowany na zielono). Podobny podkład znalazłem pod czarną farbą na diodzie ostrzowej DOG21.
Obudowa diody została wykonana z miedzi. Gwint śruby przy podstawie jest wykonany ręcznie gwintownikiem. Otrzymywałem podobne rezultaty przy gwintowaniu miedzi miękkiej. Gwint nie ma ostrych krawędzi. Diody DMG miały śrubę M5 wkręcaną do podstawy obudowy. Śruba była mosiężna a mosiądz dużo lepiej się obrabia niż miedź.

dzg_dmg_15.jpg

Diody prostownicze germanowe i dioda krzemowa prototypowa.
Moim zdaniem jest to prototyp rodziny diod DK60. Obudowa walcowa i izolator przepustowy pochodzą od diody DZG.

dk60_34c.jpg

Diody krzemowe z rodziny DK i ich protoplasta. Spadek napięcia na przewodzącym złączu diod ze zdjęcia, nie różni się od diody prototypowej bardziej niż 5% (przy prądzie 300mA). Dioda prototypowa wytrzymała napięcie wsteczne 35V - większego napięcia nie stosowałem. Diody DK posiadały śrubę z gwintem M4.
Podobną obudowę miały czeskie diody prostownicze 42NP75 i Zenera KZY51 o mocy 1,25W bez radiatora i 5W z radiatorem (obudowa D-70 TESLA ze śrubą M3).
Prace nad konstrukcją diod germanowych i krzemowych odbywały się w latach 1955-59 w Zakładzie Elektroniki Instytutu Podstawowych Problemów Techniki Polskiej Akademii Nauk w zespole Jerzego Klamki.

Diody germanowe skutecznie wypierały prostowniki selenowe w zakresie niskich napięć i prądów do 5A. Diody krzemowe wyparły ostatecznie prostowniki selenowe i niejako przy okazji diody germanowe z większości zastosowań.

Jeżeli ktoś ma uwagi na temat bieżącego wątku, to proszę o informację przez zakładkę Kontakt


Strony z tagiem "opis"

BAT, KROKODYL I STARA SZAFA

przez qannqann 03 Feb 2024 21:40

dscf1157.jpg

Pomiary lamp Geigera Millera

przez qannqann 01 Feb 2024 10:00

top_wiki_b.jpg
gm_r_dob_12.jpg gm_r_63_70.jpg

Opakowanie zwrotne ASY36S firmy TEWA

przez qannqann 06 Dec 2023 21:12

opak-asy37-2.jpg opak-asy37-5.jpg
top_wiki_b.jpg
bot_wiki_b.jpg
O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License