Polska dioda w radzieckiej karoserii

W zestawie radzieckich diod germanowych z przełomu lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych znalazła się ciekawostka.

Ciekawostka nosi oznaczenia DZG 7 i IX 58. Oznacza to datę produkcji - wrzesień 1958r. Radzieckie półprzewodniki zawsze miały i mają nadal, oznaczoną datę produkcji. Przeniosło się to na nasze podwórko i dzięki temu możemy teraz prześledzić historię powstawania polskiej elektroniki.
Dziwnym zbiegiem okoliczności obydwie serie diod DZG i DG-C mają te same parametry… (ДГ-Ц21…ДГ-Ц27). Ciekawe kto od kogo odpisywał…
Na zdjęciach wykonanych na pomarańczowym tle z kratkami, kratki mają wymiar 2x2mmm.

Dioda DZG7 z odlutowanymi wyprowadzeniami. W szklanym przepuście widać drucik wyprowadzenia ze struktury diody (pokazuje wskazówka).

Elementy składowe diody radzieckiej DG-C27 z kwietnia 1958 r: a i d wyprowadzenia z cynowanej blachy miedzianej, b szklany przepust izolacyjny, c struktura diody obudowana walcem z cynowanej miedzianej blachy.

1 wyprowadzenia, 2 szklany przepust, 3 korpus miedziany, 4 wyprowadzenie prądu ze struktury, 5 lut indowy, 6 płytka germanowa, 7 stalowa płytka z gniazdem na strukturę. Strzałka pokazuje kroplę silikonu pozostałą po impregnacji złącza.

Ilustracja z książki: Biblioteka radiomechanika
Jerzy Klamka Zakład Elektroniki IPPT PAN Technologia złacz p-n
Diody germanowe i krzemowe
PWT Warszawa 1960
Jak widać obudowa była brana pod "uwagę".
Wszystkie części diody są lutowane do siebie stopem cyny. Sprawiało to kłopot przy wlutowywaniu diody z krótkimi wyprowadzeniami do układu elektronicznego. Przy zbyt długim grzaniu lutownicą wyprowadzeń, zdarzały się przypadki odlutowania się wyprowadzenia od diody. Płaskie wyprowadzenia (blaszki) stosowane były również w rezystorach i kondensatorach. Zapewniały pewne połączenie w montażu przestrzennym (łączenie wyprowadzeń do siebie nawzajem, lub do łączówek).
Polskie wykonanie diod różniło się tym, że wyprowadzenie katody było zgrzewane do korpusu. Można to zaobserwować na dalszych zdjęciach.

Miejsca zgrzewania są pozbawione ochronnej warstwy cyny i korodują.

Diody DZG1 . Daty wykonania: 11.58 i 17.03.59. Dioda z 1959 roku nosi już oznaczenie ZPP czyli Zakład Produkcji Półprzewodników - późniejszą TEWĘ.

Zasilacz domowej roboty posiada mostek z diod DZG1. Wszystkie są z sierpnia 1958 roku. Oznaczenie miesiąca jest wykonane rzymską liczbą "VIII". Na początku tej strony znajduje się zdjęcie diody z września. Czyli pomiędzy wrześniem a listopadem zmieniono oznaczenia daty (wyżej opisane diody 11.58). Następną zmianą było wprowadzenie dnia produkcji (wyżej opisane diody 17.03.59). Ostatecznie datę produkcji (rok i miesiąc) kodowano literą i cyfrą. Kody są "rozkodowane" na forum Elektrody i na stronie http://www.retrodekan.eu/Muzeum/tabela.jpg
Tam właśnie, początek kodowania rozpoczyna rok 1959.
→→Zasilacz z diodami DZG1

Pokrycie cyną diod z sierpnia 1958 roku jest niedostateczne. Na całej powierzchni wystąpiły ogniska korozji.

Jeszcze jedna dioda z serii DZG. Oznaczona DZG7, ale bez oznaczenia daty. Czarna dioda, bez oznaczeń, może być albo polska albo radziecka. Czarny kolor stosowano na początku w polskich półprzewodnikach i w radzieckich (np tranzystory w radioodbiorniku SELGA były czarne). Wyprowadzenie katody jest urwane, ale pozostałość wskazuje, że było zgrzewane do korpusu. Czyli to dioda polska.
Takie diody można znaleźć w starszych zasilaczach do Szarotki. Na początku stosowano w nich prostownik selenowy, później DZG7 (jw), następnie DZG7 TEWA.
Później drogi sióstr DZG i DG-C rozeszły się. Polska dioda otrzymała nową zieloną karoserię, ale utrzymała nazwę. Jej radziecka siostra zmieniła i karoserię i nazwę na D7(A do Ż) (Д7А…Д7Ж). Te diody były również często stosowane w polskiej elektronice. Zwłaszcza Д7Ж, która wytrzymywała napięcie sieciowe. Według obiegowej opinii D7Ż była bardziej niezawodna, niż nasza DZG7. Może to być sprawa różnicy jakości w produkcji na eksport diody Д7Ж i produkcji "na kraj" diody DZG7.

dzg7.jpg

Zdjęcie Waldemara Dekańskiego przedstawia identyczną czarną diodę z serii DZG

Kolejne zdjęcie czarnej diody z serii DZG. Jak widać, od poprzedniej różni się kolorem wyprowadzenia katody. Tak pewnie oznaczano typ DZG1 do 7. Zdjęcie wykonał Pulatom.

→→Telewizor **Belweder** zawierał diody DGC

Jeżeli ktoś wie więcej na temat powyżej opisanego eksponatu, to proszę o informację przez zakładkę Kontakt

Lista stron z tagiem "ciekawe"
→→Lista stron z tagiem "ciekawe"


Strony z tagiem "opis"

BAT, KROKODYL I STARA SZAFA

przez qannqann 03 Feb 2024 21:40

dscf1157.jpg

Lista stron z tagiem "prostownik""
→→Lista stron z tagiem "prostownik"



O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License