Stos selenowy E500C5

Popularna nazwa takich prostowników brzmiała -"ołówek".

Różne rodzaje ołówków

Taki ołówek wytrzymuje napięcie zwrotne 500V i prąd przewodzenia 5mA (E500C5). W selenowych prostownikach przeważnie opisywano napięcie przemienne i prąd wyprostowany - w wartościach skutecznych.
Prostownik zawiera 40 okrągłych płytek ułożonych w stos i ściśniętych sprężyną wewnątrz rurki z izolatora. W tym przypadku jest to papier bakielizowany lakierowany z zewnątrz.

Długość stosu 16mm - grubość płytki 0,4mm. Średnica zewnętrzna 6,5mm, długość bez wyprowadzeń 25mm.
Napięcie zwrotne 500V~ podzielone na 40 płytek daje 12,5V~/płytkę.
Spadek napięcia w kierunku przewodzenia, przy znamionowym prądzie stałym 5mA=, dla trzech egzemplarzy: 21,5V; 21,9V; 24,3V. Średnio 0,54V= na płytkę - co jest bardzo dobrym wynikiem.
Prąd wsteczny, dla napięcia 30V, mniejszy niż: 0,1uA; 0,08uA; 0,05uA (14st C)

Zbliżenie płytek w stosie. Obudowa została zeszlifowana na kamieniu ściernym i stąd ukośne ślady na powierzchni.
Taka konstrukcja była popularna dla prostowników na niewielkie prądy. Natomiast napięcia wyprostowane osiągały wielkość kilkunastu tysięcy woltów (np. w zasilaniu kineskopów i lamp oscyloskopowych). Na pierwszym zdjęciu, drugi od góry ołówek to

→→5ГЕ200АФ-С (5GE200AF-S) - prostownik na 6000V.

Ze względu na stosunkowo duży spadek napięcia przy przewodzeniu stosy selenowe były używanie jako ograniczniki przepięć, zakłóceń, trzasków (w telefonach). W tych zastosowaniach były zastępowane diodami Zenera, diodami lawinowymi oraz warystorami.

Jeżeli ktoś wie więcej na temat powyżej opisanego eksponatu, to proszę o informację przez zakładkę Kontakt

Lista stron z tagiem "opis"
→→Lista stron z tagiem "opis"


Strony z tagiem "selen"


Lista stron z tagiem "prostownik""
→→Lista stron z tagiem "prostownik"O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License