Wytwórcy układów hybrydowych
top_wiki_b.jpg
Unitra-Dolam.jpg

Strona jest uzupełniana

DOLAM
PPPE "Dolam" – wrocławskie przedsiębiorstwo elektroniczne istniejące od roku 1961, producent między innymi kontaktronów (w tym próżniowych i wysokonapięciowych), lamp mikrofalowych z falą bieżącą, przekaźników i czujników kontaktronowych, czujników hallotronowych i wyświetlaczy LCD.

→→czytaj więcej


Unitra-FONICA.jpg

FONICA
Łódzkie Zakłady Radiowe Fonica
…W latach 60 i 70 prowadzono produkcję modułów logicznych Logister przeznaczonych do przemysłowych układów automatyki i sterowania pracujących w trudnych warunkach. Początkowo były one konstruowane na tranzystorach germanowych (seria E-50), później na krzemowych.

W ostatnim okresie produkcji podzespołów (do połowy lat 70) Fonica produkowała moduły do odbiorników telewizji kolorowej. W roku 1975 zaprzestano zarówno produkcji podzespołów telewizyjnych, jak i modułów Logister, które zostały wyparte przez układy hybrydowe produkowane przez krakowski Telpod…

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%81%C3%B3dzkie_Zak%C5%82ady_Radiowe_Fonica

→→czytaj więcej


OBREM ELEKTRONIKA SP Z O O W LIKWIDACJI
Data wykreślenia z rejestru przedsiębiorców: 2010-02-05


OBREUS
OBREUS w Toruniu
Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Elektronicznych Układów Specjalizowanych Mera-Obreus.
w latach 1995 – 1998 przeprowadzenie procesu restrukturyzacji Ośrodka Badawczo-Rozwojowego MERA-OBREUS w Toruniu

→→czytaj więcej
→→MERA OBREUS na stronach Aka


logo-pie-m.jpg

PIE
Przemysłowy Instytut Elektroniki – działający od lipca 1956 roku do października 2007 roku instytut, utworzony w miejsce Centralnego Laboratorium Elektroniki. Działalność instytutu była początkowo związana z zagadnieniami technologii lamp elektronowych (we współpracy z ZWLE) i ich produkcją doświadczalną (sondy jonizacyjne do pomiaru próżni, analizatory gazów resztkowych, niektóre lampy specjalne- diody szumowe, detektory promieniowania jonizującego, widikony, tyratrony, gazotrony i inne). W miarę postępu techniki półprzewodnikowej zmieniał się profil działalności instytutu, co powodowało także konieczność wydzielania nowych instytutów (np. Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych ITME) i oddziałów (Dolam Wrocław, ZAP Bolesławiec, oddział Toruński PIE).
(…) Przemysłowy Instytut Elektroniki został włączony w struktury Instytutu Tele- i Radiotechnicznego.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Przemys%C5%82owy_Instytut_Elektroniki

→→czytaj więcej


RADMOR
Radmor SA (d. Zakłady Radiowe Radmor) – przedsiębiorstwo produkujące urządzenia elektroniczne głównie na potrzeby wojska (m.in. radiostacje), mieszczące się w Gdyni.

Zostało założone w 1947 roku jako Morska Obsługa Radiowa Statków Sp. z o.o. zatrudniając 7 pracowników. W roku 1949 spółka została przekształcona w przedsiębiorstwo państwowe "MORS", rozwijając się w następnych latach z warsztatu remontowego w kierunku zakładu usługowo-produkcyjnego. Od 1953 roku firma rozpoczęła prace badawczo wdrożeniowe nad własnymi produktami radiowymi - produkcja pierwszych własnych radiotelefonów rozpoczęła się w 1956 roku.

Od 1965 roku przedsiębiorstwo rozpoczęło przeprowadzkę do nowej siedziby - nowo wybudowanej fabryki na terenach przy ul. Hutniczej w Gdyni, gdzie mieści się do dziś.

W 1971 roku, decyzją Ministerstwa Przemysłu Maszynowego, z części produkcyjnej MORS powołane zostało samodzielne przedsiębiorstwo pod nazwą Zakłady Radiowe RADMOR, które w następnych latach produkowało do 20 tysięcy różnych urządzeń rocznie, głównie radiotelefonów.

W latach 70 XX w. i 80 XX w., należało do Zjednoczenia Przemysłu Elektronicznego UNITRA. Począwszy od lat 70 XX w. aż do końca lat 90 XX w. przedsiębiorstwo produkowało domowy sprzęt audio.

Pierwszym produktem na rynek cywilny był stereofoniczny odbiornik radiowy "Radmor 5100" powstały w 1977 roku. Zaprojektowany przez znanego projektanta Grzegorza Strzelewicza, skonstruowany we współpracy z Instytutem Telekomunikacji oraz Ośrodkiem Wzornictwa Przemysłowego PTH w Warszawie. Zbudowany w oparciu o zagraniczne podzespoły - był to najbardziej zaawansowany technicznie sprzęt audio tamtych czasów w PRL.

Obecnie przedsiębiorstwo kontynuuje produkcję urządzeń transmisyjnych głównie na potrzeby służb mundurowych na podstawie kontraktów rządowych w Polsce i na eksport.

W 1994 roku przedsiębiorstwo państwowe zostało przekształcone w spółkę akcyjną. Od 2011 r. większość akcji należy do WB Electronics.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Radmor


TELPOD L-7
Krakowskie Zakłady Elektroniczne Unitra-Telpod (później Telpod S.A.) – zakłady produkcyjne elektroniki w Krakowie. Funkcjonowały w latach 1946-2002.

Przedsiębiorstwo Telpod mieściło się przy ulicy Lipowej 4 w Krakowie, w dawnej fabryce naczyń emaliowanych Oskara Schindlera. W murach tej fabryki kręcone były kadry filmu Lista Schindlera Stevena Spielberga.

Zakład zajmuje się produkcją podzespołów elektronicznych przeznaczonych do zastosowań w sprzęcie elektrotechnicznym i elektronicznym, a ściślej potencjometrów (rezystorów), kondensatorów itp. Produkty przedsiębiorstwa Telpod montowane były w urządzeniach polskiej produkcji oraz były eksportowane do niemal wszystkich krajów Układu Warszawskiego. W ofercie przedsiębiorstwa znajdowały się również pakiety zestawów uniwersalnych lub tematycznych: "młody elektronik", mające na celu umożliwienie nauki elektroniki w domowym zaciszu (zestawy te używane były w procesie dydaktycznym politechnik całego kraju).
W latach 70. i 80. zakłady Telpod należały do Zjednoczenia Przemysłu Elektronicznego UNITRA.

Obecnie (2015r) firma Telpod jest członkiem grupy kapitałowej "Krak-Old" i kontynuuje produkcję (np. potencjometry, układy hybrydowe).
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Telpod

Obszerny opis historii Krakowskich Zakładów Elektronicznych TELPOD można znaleźć pod adresem:
→→ Krakowski przemysł elektrotechniczny - UNITRA-TELPOD
https://upadektechnikikrakowa.blogspot.com/2018/02/krakowski-przemys-elektrotechniczny.html
Bardzo ciekawe miejsce w sieci.


UNITRA OBR MHiR
Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Mikroelektroniki Hybrydowej i Rezystorów.
ul. Zabłocie 39
30-701 Kraków
"Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Mikroelektroniki Hybrydowej i Rezystorów (OBRMHiR) w Krakowie jest samodzielną jednostką badawczo-rozwojową z 25-letnim doświadczeniem w dziedzinie technologii i produkcji elektronicznych układów i podzespołów. Obecna formę otrzymał w 1980 roku w wyniku przekształcenia powołanego w roku 1973 Krakowskiego Oddziału Przemysłowego Instytutu Elektroniki."
(dane z ok. 2000r.)

"Wybrane wyroby wytwarzane w Ośrodku
Grzejniki ceramiczne miniaturowe szerokiego zastosowania:
- Podgrzewacz płynu spryskiwacza samochodowego
- Element grzewczy do absorpcyjnego układu chłodniczego
Grzejniki na podłożu stalowym emaliowanym:
- Planarny element grzewczy
Kompozytowe rezystory przeciwzakłóceniowe do świec zapłonowych
Grzejniki foliowe FOLITERM
- Podgrzewacze foliowe do lusterek samochodowych zewnętrznych
Przetwornice akumulatorowe
Elektroluminescencyjne źródła światła
Statecznik elektroniczny ES-18W-4/I
Statecznik elektroniczny ES-40W-2
Zapłonniki elektroniczne "
(dane z ok. 2000r.)

! Według danych ITE:
"Decyzją Ministra Gospodarki, w kwietniu 2002 roku, Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Mikroelektroniki Hybrydowej i Rezystorów w Krakowie został włączony do ITE jako oddział zamiejscowy."
Źródło: http://www.ite.waw.pl/pl/historia_ite.php
Spadkobiercą OBR MHiR jest Zakład Mikroelektroniki, zlokalizowany jest jako Oddział Instytutu Technologii Elektronowej w Krakowie. Z dawnych czasów pozostał adres -ulica Zabłocie 39.
Źródło: http://www.ite.waw.pl/pl/Z06.php

Układy URC →→ historia powstania polskich układów RC w OBR THiR
(URC - Układy Rezystywno-Pojemnościowe zostały opracowane w Ośrodku Badawczo Rozwojowym Techniki Hybrydowej i Rezystorów w Krakowie i wdrożone następnie do produkcji w Zakładach Elektronicznych TELPOD.)


ZDPUH
Zakład Doświadczalny Produkcji Układów Hybrydowych został utworzony przy Przemysłowym Instytucie Elektroniki w latach 70. XX wieku. Z całą pewnością Zakład zajmował się produkcją Logisterów, wykonywanych jeszcze technologią RTL, a więc przynajmniej o generację starszą od popularnej i szeroko znanej technologii TTL. W Zakłądzie były też wykonywane drabinki rezystorowe i wzmacniacze operacyjne. Zakład mieścił się w Warszawie przy ul. Modlińskiej 18.
Źródło:
→→Układy hybrydowe, produkowane przez ZDPUH


Oktoda umieściła wykaz zakładów pod adresem:

http://bee.mif.pg.gda.pl/Oktoda/index.php/Numery_zak%C5%82ad%C3%B3w

Zrobiłem kopię materiału z Oktody na mojej stronie, jako kopia bezpieczeństwa.
→→Numery zakładów, według Oktody
Dziękuję autorom Oktody


Jeżeli ktoś wie więcej na temat powyżej opisanego tematu, to proszę o informację przez zakładkę Kontakt

→→Strona zbiorcza układów hybrydowych

Lista stron z tagiem "opis"

→→Lista stron z tagiem "opis"

bot_wiki_b.jpg
O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License