Hybrydowy regulator obrotów z wiertarki
top_wiki_b.jpg

Układ hybrydowy wymontowany z elektrycznej wiertarki ręcznej SKIL. Obroty regulowało się wciskając coraz głębiej przycisk załączający silnik. Przycisk sterował potencjometrem umieszczonym bezpośrednio na płytce regulatora. Ta płytka stanowiła kompletny układ regulacji fazowej opartej na triaku

Płytka jest wykonana w technice mieszanej, część w technice płytek drukowanych, część w technice hybrydowej. Płytka z laminatu w kształcie litery L umieszczona jest na radiatorze, do którego przynitowany jest triak.
Na zdjęciach wykonanych na pomarańczowym tle z kratkami, kratki mają wymiar 2x2mmm.

Potencjometr jest oznaczony litrami Pot jest wykonany na ceramicznej płytce w technice grubowarstwowej. Przymocowany do przycisku suwak potencjometru łączył dwie ścieżki rezystywne (rezystory wykonane z pasty w postaci ciemnych pasków).
Poniżej, na płytce drukowanej jest wykonany bezpośrednio na niej okrągły potencjometr montażowy (dostrojczy, ustawny). Ślizgacz łączy pole srebrzonej miedzi z polem naniesionego na izolacyjne podłoże rezystora (ciemy półokrąg). Potencjometr montażowy jest oznaczony na zdjęciu PRK
Pozostałe elementy to: Triak - triak sterujący przepływ prądu silnika wiertarki, R1,R2 - rezystory SMD, D - dioda małej mocy, C - kondensator.
Płytka regulatora znajdowała się w module przycisku wiertarki SKILL.

→→Inne ciekawe hybrydy.

Jeżeli ktoś wie więcej na temat powyżej opisanego eksponatu, to proszę o informację przez zakładkę Kontakt

→→Strona zbiorcza układów hybrydowych

Lista stron z tagiem "otwarty"
→→Lista stron z tagiem "otwarty"

bot_wiki_b.jpg
O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License