Selektograf K931

Selektograf służy do strojenia wzmacniaczy selektywnych (pasmowych) - np wzmacniaczy pośredniej częstotliwości AM i FM w odbiornikach radiowych. Zastępuje wobulator, generator przestrajany i oscyloskop. Model K931 służy do odwzorcowania charakterystyki częstotliwościowej wzmacniaczy w zakresie 100kHz do 105MHz. Zakres obejmuje pośrednią częstotliwość odbiorników radiowych AM (465kHz) i FM (10,7MHz). Przyrząd jest zbudowany na lampach, ale dalej jest używany o czym świadczą aktualne posty na portalu elektroników Elektroda.pl

Blaszana obudowa ze szczelinami wentylacyjnymi. Producent ELPO egzemplarz nr504 z 1960 r. Eksponat PTP Muzeum Energetyki. Numer ewidencyjny EA0368.

Widok od spodu na chassis. Z lewej strony blok z trzema lampami elektronowymi. W centrum prostownik, z prawej transformator i dławik. W układzie prostownika jest zastosowany stos selenowy - prostownik składający się wielu okrągłych płytek połączonych szeregowo w celu uzyskania dużego napięcia wstecznego.

Blok wobulatora na trzech lampach - duotriodach ECC88 (dwie triody w jednej bańce)

Widok od góry na chassis. a transformator sieciowy, b lampa prostownicza duodioda EZ80. c dwa stabiliwolty neonowe produkcji radzieckiej SG2S i SG3S. d bareter produkcji radzieckiej 1B5-9 z 1958r. e lampa oscyloskopowa B7S1 w blaszanym ekranie. f blok demodulatora oraz wzmacniaczy odchylania pionowego i poziomego do lampy oscyloskopowej. g sprzężone kondensatory obrotowe do wybierania częstotliwości pracy.

Bareter produkcji radzieckiej 1B5-9 z 1958r. Lampa posiada odbiór wojskowy - <OTK1> dla wojsk naziemnych. Baretera nie ma na schemacie z 1962 r. W urządzeniach lampowych baretery służyły do stabilizacji prądu żarzenia.

Prostownik selenowy SPSs-3b-14 firmy TELPOD wyprodukowany w październiku 1960 r. Służył do uzyskania wysokiego napięcia koniecznego do zasilania lampy oscyloskopowej (-650V do zasilania katody lampy). Dostępne w tych czasach diody germanowe nie były w stanie wyprostować tak dużych napięć. Na schemacie znajduje się dioda germanowa DZG7 ale znajduje się w obwodzie wygaszania powrotu plamki na ekranie pierwszej siatki lampy oscyloskopowej.
Dużo materiału na temat prostowników selenowych znajduje się na stronie OKTODA
→→→→Polskie prostownik selenowe

→→→→Poprzednia wersja strony tego samego Autora - ma ciekawe otoczenie

→→Lista stron z tagiem "aplikacja"


Strony z tagiem "opis"

STS-6 i inni

przez qannqann 08 Feb 2020 18:30

sts_43a.jpg sts_41.jpg
top_wiki_b.jpg

Rozkrak

przez qannqann 08 Feb 2020 18:26

sts_43a.jpg
top_wiki_b.jpg

Gniazdo UV

przez qannqann 03 Oct 2019 07:32

porcelana_uv_128a.jpg
top_wiki_b.jpg

→→Lista stron z tagiem "urządzenie"O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License