Krzemowy wafel
top_wiki_b.jpg

Fragment krzemowego podłoża z układami scalonymi. Cienki plaster wycięty z walca czystego krzemu monokrystalicznego o średnicy 3 cale. Na wypolerowanej powierzchni widać utworzone struktury układów scalonych i pola do testowania parametrów plastra.

Druga strona plastra nie jest specjalnie obrobiona - widać na niej ślady narzędzia, które przecinało walec krzemowy.
Plaster z wytworzonymi na jego powierzchni strukturami przeszedł kontrolę wstępną. W miejscach, gdzie stwierdzono niesprawną strukturę, umieszczona jest czerwona kropka. Po pocięciu wafla na oddzielne układy, eliminuje się układy z czerwonymi kropkami. Pola testowe i oznaczenia serii zostały również "zakropkowane".

Trudno jest zidentyfikować typ układu scalonego. Można wyróżnić dwa symetryczne tranzystory wejściowe w kształcie litery V. Układ ma 8 wyprowadzeń. Jeżeli ktoś go rozszyfruje, to proszę o informację.
Kolega Kostian95 rozpoznał część struktury wafla:
To co się na nim znajduje to nic innego jak struktura pojedynczego wzmacniacza operacyjnego z tranzystorami typu JFET na wejściu (charakterystyczne tranzystory w kształcie litery X).
Niestety nie mam pojęcia jaki dokładnie jest to układ.
Topograficznie przypomina wzmacniacze serii TL0** więc może jest to jakaś wariacja na jego licencji - ale w tej kwestii można jedynie wróżyć z fusów.

Wzmacniacz ten posiada wyprowadzenia dla zewnętrznego kondensatora kompensacyjnego (nie posiada go fizycznie w swojej strukturze). Być może informacja ta pomogłaby w dalszej identyfikacji układu.
Dziękuję za uchylenie rąbka tajemnicy.

Ten sam wafel w wyższej rozdzielczości.

→→ Wikipedia o krzemowych waflach

→→Leon Instruments - ciekawa strona o elektronice, gdzie pokazane są krzemowe struktury układów scalonych

O początkach →→Pierwsze polskie krzemowe tranzystory TK60

Strony z tagiem "krzem"

DZL - zagadka

przez qannqann 13 Feb 2019 15:23

top_wiki_b.jpg
bot_wiki_b.jpg
O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License