Żarówka o mocy 10000 watów

Muzeum Energetyki. Gablota obrazująca historię oświetlenia - od łuczywa do świecących diod LED. W środkowej szafce znajdują się nasze najciekawsze żarówki.

Wśród żarówek znajduje się nasza największa żarówka produkcji radzieckiej o mocy 10 kW, oznaczona na zdjęciu literą ""e"".

Opis na cokole lampy 110V 10000W 02.84 cokołem w dół. Na dole bańki widać materiał ścierny do czyszczenia szkła lampy od wewnątrz (opis poniżej). /Cokołem w dół/ informuje o pozycji w jakiej ma świecić żarówka - banką do góry, cokołem w dół. Według instrukcji odchylenie od pionu nie powinno przekraczać 15 stopni.
Żarówka jest powojenna lecz jej konstrukcja bezpośrednio nawiązuje do przedwojennej amerykańskiej żarówki ze zdjęcia poniżej.

Główna różnica to żarnik - w amerykańskiej wersji są to metalowe taśmy a w radzieckiej okrągły skręcony drut. Mniej istotna różnica to dzióbek na szczycie amerykańskiej bańki. Takie dzióbki są charakterystyczną cechą starych żarówek. Współczesne żarówki mają te "dzióbki" schowane w cokole.

Firmowe dane techniczne radzieckiej żarówki i opis eksploatacji żarówki w reflektorze. Znajduje się tam opis czyszczenia wewnętrznej strony szkła bańki z metalicznego nalotu, który powstaje z kondensujących się par metalu pochodzących z rozgrzanego żarnika. Instrukcja zaleca czyszczenie bańki co 10 - 15 godzin pracy. W bańce znajduje się rozdrobniony materiał ścierny. Do czyszczenia wyjmowało się żarówkę z reflektora i obracało się ją w rękach tak, żeby materiał ścierny usuwał nalot ze szkła.

Wysokość całkowita ok. 44cm. Średnica bańki 27cm. Żarówka nie posiada gwintu w cokole, jak mają mniejsze żarówki. Mocowana jest w specjalnym uchwycie a doprowadzenia prądu są przykręcane śrubami do zasilania. Na zdjęciach przymiarka do uchwytu specjalnie wykonanego dla tej żarówki przez niezawodnego kolegę Huberta.

Tutaj przymiarka żarówki i uchwytu do podstawy z potężnego izolatora pochodzącego z rozdzielni wysokiego napięcia. Izolator jest wyjątkowo ciężki i zapewni stabilną bazę do zaświecenia żarówki. Próba odbywa się w hali wystawowej i w tle widoczna jest kultowa budka telefoniczna z ubiegłego stulecia ;)

Hipotetyczna charakterystyka żarówki 10kW wyliczona na podstawie charakterystyk żarówek o mniejszej mocy (200W i 2000W). Jak widać potrzeba dużego prądu, żeby uzyskać nawet ułamek pełnej mocy. Gdyby żarówka była wykonana na 230V, to nie było by żadnego problemu, natomiast do uzyskania napięcia 110V konieczny jest transformator obniżający napięcie. Transformator musi mieć moc odpowiadającą obciążeniu 10kW i tu jest właśnie problem. Prąd ok. 91A.

Pyną pierwsze ampery. Zasilamy żarówkę ze spawarki transformatorowej domowej roboty. Żarówka się grzeje, spawarka też (ale mniej).

Więcej mocy!

DSC03157b_b.gif
DSC03157b_c.gif

Te przygotowania zaowocują pierwszym publicznym pokazem tej żarówki świecącej podczas Jubileuszowego Święta Światła w naszym Muzeum dnia 6 stycznia 2015 roku.
-
Święto Światła odbyło się z udziałem dwóch żarówek. Najsławniejszej naszej żarówki, ochrzczonej przez prasę żarówką Edisona oraz wyżej opisanej żarówki 10kW. Żarówka świeciła trzy minuty, żeby wszyscy goście imprezy mieli okazję zrobić zdjęcia. Gościliśmy ponad czterysta osób.

→→Opis podobnej żarówki - uszkodzonej

Jeżeli ktoś wie więcej na temat powyżej opisanego eksponatu, to proszę o informację przez zakładkę Kontakt

Lista stron z tagiem "ciekawe"
→→Lista stron z tagiem "ciekawe"


Strony z tagiem "lampa"

BAT, KROKODYL I STARA SZAFA

przez qannqann 03 Feb 2024 21:40

dscf1157.jpg

Lista stron z tagiem "eksponat""
→→Lista stron z tagiem "eksponat"



O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License