Żarówka o mocy 10kW - uszkodzona

10 kW (10 kilowatów) = 10 000 Watów! Taką moc pobiera 100 żarówek o mocy 100 Watów. Taką mocą można ogrzać dom jednorodzinny.

Porównanie żarówek - żarówki 10 kW z żarówką 100 W (szkło matowe).
Wysokość całkowita ok. 44cm. Średnica bańki 27cm. Żarówka nie posiada gwintu w cokole, jak mają mniejsze żarówki. Mocowana jest w specjalnym uchwycie a doprowadzenia prądu są przykręcane śrubami do zasilania.

→→Opis podobnej żarówki - udana próba zaświecenia !

Opis na cokole lampy 110V 10000W V-67 cokołem w dół. Cokołem w dół informuje o pozycji w jakiej ma świecić żarówka - banką do góry, cokołem w dół. Według instrukcji odchylenie od pionu nie powinno przekraczać 15 stopni.
Żarówka jest radziecka, wykonana 7 maja 1967 roku. Opis na cokole OTK 129 oznacza typ odbioru (kontroli technicznej). Można wywnioskować z numeru odbioru, że żarówka była wykonana do celów cywilnych.
Do Muzeum Energetyki ofiarował Mateusz Topczewski - fan oświetlenia i kolekcjoner. EA6399 to numer eksponatu w ewidencji Muzeum.
Na dole bańki widać materiał ścierny do czyszczenia szkła lampy od wewnątrz (opis i zdjęcia poniżej).

Na zdjęciach, żarówka umocowana jest w uchwycie specjalnie wykonanym dla takiej żarówki przez niezawodnego kolegę Huberta. Zdjęcia wykonane w hali wystawowej i w tle widoczna jest kultowa budka telefoniczna z ubiegłego stulecia ;)
Stanowisko do pokazu świecenia wykonane na Święto Światła.
→→Opis sprawnej żarówki - udana próba zaświecenia !

W tym miejscu jest pęknięte szkło. Do wnętrza bańki przedostało się powietrze. Widać też naloty tlenków na metalowych wspornikach.
Odręczne sygnowania - żarówka wykonana 7 maja 1967 roku.

W bańce znajduje się rozdrobniony materiał ścierny. Do czyszczenia bańki szklanej wyjmowało się żarówkę z reflektora i obracało się ją w rękach tak, żeby materiał ścierny usuwał nalot ze szkła.

→→Według opisu podobnej żarówki - udana próba zaświecenia !
Poniżej zarejestrowana próba świecenia.

DSC03157b_b.gif

Tak świeciłaby ta żarówka, gdyby była sprawna.

Jeżeli ktoś wie więcej na temat powyżej opisanego eksponatu, to proszę o informację przez zakładkę Kontakt

Lista stron z tagiem "ciekawe"
→→Lista stron z tagiem "ciekawe"


Strony z tagiem "eksponat"

Kamera UNITRA POLKOLOR

przez qannqann 22 Dec 2017 22:31

kamery_z_5m.jpg kamery_2_33m.jpg kamery_2_35m.jpg

Lista stron z tagiem "lampa""
→→Lista stron z tagiem "lampa"O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License