Żarówka z 1928 r

Najstarsze żarówki produkowane były ze zwęglonego włókna Bambusa Japońskiego.
Małe żaróweczki produkowano ze zwęglonego włókna bawełny. W dużych i małych żarówkach z włóknem węglowym ze szklanej bańki wypompowywano powietrze, aż do uzyskania próżni. Bez dostępu tlenu włókno węglowe mogło się żarzyć przez długi czas. Najdłużej działająca żarówka na Świecie jest właśnie wykonana z włókna węglowego i świeci nieprzerwanie ponad sto lat:
→→ Wikipedia - o tej żarówce
→→ Specjalna strona fanów tej żarówki

s5a9.gif

Żarówka z aparatury rozdzielczej do podświetlania lampek kontrolnych na pulpicie sterowniczym. Bańka z "dzióbkiem", trzonek z gwintem E14, napięcie 110V, moc 5W, znak firmowy OSA. Żarówka jest sprawna.
W zastosowaniu domowym była używana do naświetlania w stykowej metodzie wykonywania odbitek fotograficznych z filmów o rozmiarze 6x9cm.
Pochodzenie: Zbiór prywatny
Okres pochodzenia: 1929
Stan: Oryginał

Logo OSA - Litery S oraz A wpisane w literę O

s1p.gif

Uwagi:
Technologię wykonywania próżniowych żarówek z włóknem węglowym wdrożył i spopularyzował Tomasz Edison.
Oznaczenie OSA stosowała firma OSRAM, po Pierwszej Wojnie Św, na produktach eksportowanych do państw ościennych (żeby ukryć niemieckie pochodzenie produktu).

s5a5.gif

Edison, badając zjawiska towarzyszące świeceniu żarówki, zaobserwował jednokierunkowy prąd przepływający w próżni z rozżarzonego przewodnika do elektrody umieszczonej wewnątrz szklanej bańki. Wielki wynalazca zbagatelizował odkrycie, ponieważ był konsekwentnie związany z prądem stałym i nie rozumiał prądu przemiennego. Odkrycie to później stało się znane jako Efekt Edisona. Zastosowanie lampy próżniowej do prostowania prądu przemiennego musiało poczekać na kolejnego wynalazcę.

*W 1883 Thomas Alva Edison badając przyczyny zużywania się żarówek odkrył, że pomiędzy rozżarzonym włóknem żarówki, a zewnętrzną elektrodą jest możliwy przepływ prądu. Edison opatentował swoje odkrycie, ale nie kontynuował prac w kierunku jego zbadania ani wykorzystania.
*Pierwszą diodę próżniową skonstruował angielski fizyk John Ambrose Fleming w 1904r.
*Irving Langmuir pracując dla General Electric w latach 1909 – 1916 udoskonalił znacznie technikę próżniową i wynalazł pompę dyfuzyjną, co umożliwiło osiąganie wysokiej próżni i poprawiło znacznie parametry diody. Langmuir odkrył też wpływ domieszkowania torem na wzrost wydajności emisyjnej katod wolframowych.
*W 1925 RCA i General Electric wypuściły na rynek UX213, pierwszą masowo produkowaną pełnookresową diodę prostowniczą.
Źródło: Wikipedia - →→http://pl.wikipedia.org/wiki/Dioda_pr%C3%B3%C5%BCniowa

Tak oto lampy prostownicze i detekcyjne okazały się potomkami żarówki.
Żarówki próżniowej - współczesne żarówki są wypełnione gazem obojętnym

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License